Гаджет і дитина: заборонити не можна дозволити

На сьогоднішній день наявність гаджета, чи то смартфон, ноутбук або планшет – обов’язковий атрибут нашого часу. З їх допомогою можна виконати багато важливих речей. За даними американських досліджень середньостатистична людина вмикає смартфон понад 150 разів. І це лише за один день. Тому, навряд чи когось здивує, що серед дітей теж поширюється залежність від гаджетів.

Знайомство сучасних дітей з гаджетами починається практично з пелюшок. Інформаційний ринок заповнений розвиваючими мультиками для найменших, навчальними програмами, іграми, що формують логічне мислення. Проте є і негативна сторона використання сучасних девайсів.

 Заборонити дитині вивчати сучасні технології – це значить відірвати її від реальності, не дати можливості розвиватися нарівні з однолітками. Але і вседозволеність часто призводить до небажаних результатів, а то і зовсім до проблем зі здоров’ям. Як же уникнути залежності малюка від телефону чи планшета?

         Сьогодні ми поговоримо  про те, що відбувається з дитиною, яка забагато часу проводить зі смартфоном чи планшетом у руках. Ви зараз скажете, що це всім відомо, що ви все знаєте. Але я хочу все одно звернути Вашу увагу до цієї теми, бо вважаю, що саме надмірне використання гаджетів і є основною причиною зниження успішності.

Отож, пропоную вам чотири найпоширеніших наслідків надмірного захоплення дітей ґаджетами:

  1. Порушення режиму сну

Яскраве світло від екрана монітора у вечері або вночі створює помилкове враження, ніби надворі день. Це блокує вироблення гормону мелатоніну. Ще  його називають гормоном життя або довголіття. Основною функцією гормону мелатоніну є регуляція добового ритму організму людини. Саме завдяки цьому гормону ми можемо засинати і спати міцним сном.

Але при подальшому і ретельному вивченні мелатоніну і його впливу на організм людини вчені встановили, що ця речовина володіє і іншими важливими і корисними для людини властивостями:

забезпечує ефективну роботу ендокринної системи організму,

уповільнює процеси старіння в організмі,

сприяє адаптації організму до зміни часових поясів,

стимулює захисні функції імунної системи організму,

надає антиоксидантний ефект,

допомагає організму боротися зі стресом і з проявом сезонної депресії,

регулює роботу серцево-судинної системи і кров’яний тиск,

позитивно впливає на клітини головного мозку людини.

Лише декілька хвилин із телефоном ввечері або вночі можуть викликати затримку вироблення мелатоніну на кілька годин, що підвищує ризик розвитку гормонального дисбалансу й виникнення запальних процесів у мозку.

До того ж високий рівень збудження перешкоджає переходу у фазу глибокого сну, під час якого організм відновлюється.

         Висновок: Порушення режиму сну, фізичне виснаження, виникає почуття тривожності. Діти дратівливі, не можуть сконцентруватися, їм важко запам’ятати навіть щойно сказану інформацію, вони часто просять повторити сказане, погано чують слова вчителя.

  1. Залежність

Багато дітей справді залежні від своїх електронних приладів, адже розваги, доступні за допомогою цих девайсів, стимулюють викид дофаміну — гормону задоволення. Мозку все одно, що спричинило цей викид: електронні прилади чи кокаїн — він хоче ще.

Однак якщо систему заохочення мозку надто часто експлуатувати, щоб отримати задоволення, її рівень чутливості поступово падатиме й наступного разу знадобиться ще більша стимуляція, щоб досягнути поставленої цілі. Так і виникає залежність.

Окрім цього, дофамін впливає на мотивацію людини і здатність фокусуватися на завданнях. Таким чином, навіть найменші зміни чутливості до дофаміну негативно впливають на емоційний баланс дитини.

Висновок: залежність від гаджетів  на ендокринному рівні, порушується сон, зір, емоційний баланс дитини, збільшення або зменшення маси тіла, погіршення пам’яті та когнітивних можливостей (здатність розуміти, пізнавати, вивчати, усвідомлювати, сприймати і переробляти зовнішню інформацію).

  1. Проблеми з психікою

До порушення психічного здоров’я дитини призводить як контент, який переглядається, так і сама взаємодія з гаджетом. Дитина, незалежно від віку, не в змозі самостійно оцінити точність, правдивість, доречність і, в першу чергу, безпечність інформації, до якої має вільний доступ.

Відповідно до результатів численних досліджень, часте використання електронних приладів сприяє виникненню стресу. Він викликає зміни на гормональному рівні, що призводить до підвищеного роздратування.

Наприклад, різко збільшується концентрація кортизола, який може стати як причиною стресу, так і його наслідком, тим самим формуючи замкнуте коло.

До того ж підвищена збудженість та залежність пригнічують активність лобних доль головного мозку, що відповідають за настрій людини.

Висновок: Часто змінюється настрій, виникають спалахи агресії, жорстокість, тривожність

  1. Порушення фізичного здоров’я дитини
  • Той самий зір – розвиток міопії та синдрому сухого ока; міопія (короткозорість)- зображення об’єктів на відстані здаються розмитими, внаслідок м’язового спазму; синдром сухого ока виникає коли дитина занадто захоплюється тим, що відбувається на екрані і забуває моргати, щоб очі зволожувалися природним чином;
  • деформації хребта внаслідок тривалої нерухомої і викривленої пози ;
  • зменшення фізичної активності, що в свою чергу веде до розвитку ожиріння та інших проблем

Висновок:   виникнення вад здоров’я.

Насправді, цей перелік ще можна продовжувати і продовжувати, адже вплив гаджетів на організм людини ще достатньо не вивчений і ми не можемо його точно оцінити. Ми не знаємо яким виросте покоління наших дітей, але ми повинні подбати про них і їхнє здоров’я.

Як запобігти залежності?

  • Дослідження показали, що багато дітей звертають більше уваги на фактичну поведінку батьків, ніж на правила, які вони намагаються встановити для дитини. Це означає, що Ваші слова про надлишковий час із електронними пристроями не будуть переконливими, якщо Ви самі не випускаєте їх з рук.
  • ніколи не використовуйте гаджети, щоб заспокоїти своїх дітей;
  • Можна визначити територію без ґаджетів

Більшість дітей проводить значну частину часу вдома, тому якщо ми хочемо мінімізувати ризики виникнення залежності, гарною ідеєю буде запровадити зони обмеженого використання пристроїв. Це може буди кухня, вітальня або будь яка інша зона, що передбачає спілкування, або навпаки обмежити використання пристроїв у спальні, щоб контролювати час проведений із ґаджетами.

  • Гарною стратегією виховання є обмеження в часі використання ґаджетів. Не полінуйтеся і встановіть графік використання приладів дитиною залежно від її віку.
  • Однією з різновидністю стратегії обмеження є «коменданська година» по користуванню гаджетами під час прийому їжі і перед сном;
  • Ще одна цікава стратегія – запропонувати дитині заробляти час з ґаджетом. Не робіть технологію легкодоступним інструментом для них – залучайте їх до домашньої роботи, такої як прибирання, читання, дослідження та навчання та встановіть пропорційну «систему оплати». Це може бути не тільки доволі природнім способом обмеження часу з ґаджетами, але і корисним інструментом загального виховання.
  • Влаштовувати “розвантажувальні” дні. Просто відкладіть телефон і не користуйтеся ним. Проведіть час з родиною.
  • Читання книжок може бути хорошим маневром з відволікання при цифровій інтоксикації. Звичка отримувати інформацію може бути замінена корисними заняттями – читанням книжок.

Якщо запропоновані методи викликають агресію можна скористатися більш радикальним способом «72-годинний цифровий детокс»:

  1. на 72-год заберіть усі гаджети в дитини, повністю виключіть перегляд ТВ, гру у відеоігри;
  2. відверніть увагу дитини іншими заняттями фізичного чи інтелектуального характеру;
  3. через 72 год поступово повертайте гаджети, але встановіть часові обмеження на їх використання.

Діти – це як м’яка глина, їх можна «ліпити» до певного часу. Коли ти виставляєш нові обмеження, перші кілька днів відбувається звикання, може бути якийсь протест. Але якщо правило продовжує працювати, дитина звикає до нового статусу, і далі протесту немає.

Якщо ви хочете відучити дитину від пристрасті до мобільних пристроїв – придивіться до власної поведінки. Можливо, ви побачите причину, через яку дитина втікає у віртуальний світ. Покажіть дитині світ, який існує за межами монітора її планшета. Дозвольте їй відчути радість й задоволення від простих речей.

Залишити відповідь